Mina kirjutan

Ärevus: Tunne, mis hoiab meid valvelÄrevus on loomulik ja vajalik emotsioon mis aitab meil ohtlike olukordadega toime tulla. See annab meile energiat ja hoiab meid valvel, et saaksime kiiresti reageerida. Siiski, kui ärevus muutub liigseks või tekib ootamatult, hakkab see igapäevaelu häirima ja välja võib kujuneda ärevushäire.
Loe lisaks

Raadiosaade

Piret Linnamägi käis mulle juba ligi aasta tagasi peale, et ma tema saatesse külaliseks läheksin. Siis punnisin vastu, ei olnud veel õige aeg. Nüüd nõustusin. 
Loe lisaks

Essee "Vägivald"

Vägivald on enda tahte, nägemuse peale surumine, mis kahjustab nii seda, kellele ennast peale surutakse (subjekt), nii seda mida peale surutakse (objekt) kui ka seda, kes on peale suruja (vägivallatseja). Justkui hea ja lihtne lähenemine. Hoopis keerulisem on aga iga vägivallaga seotud elemendi lahti mõtestamine. Eriti kui ajalooline arusaam vägivallast on seotud füüsilise tegevusega, kuigi viimasel aastakümnel on vaikselt ligi hiilinud ka mõte, et see võib olla ka vaimne rünnak. Laiendan vägivalla mõistet ning püüan selle erinevaid osiseid siiski lahti mõtestada.


Loe lisaks

Iga taim, mida nimetame lavendliks, ei ole seda mitte

Eeterlikke õlisid toodavad väga paljud ettevõtted. Mina kasutan doTerra tooteid. Mulle on öeldud, et milleks just selle tootja tooted kui on võimalik mõne teise tootja sama õli kätte saada odavamalt. Selle arvamuse esitajat ei rahulda, kui ütlen, et minu nina märkab alatihti miskit võõrast vabamüügis olevates õlides. Ma väga hea meelega nuusutan teiste tootjate tooteid (selliseid kõige levinumaid õlisid – piparmünt, lavendel, sidrun), paraku olen mitmeid kordi tundnud lisaks piparmündile näiteks alkoholi lõhna, või mingit muud kirbet lisaaroomi. Aga nagu ütlesin, siis sellest teistele ei piisa. Nii võtsingi kätte ja uurisin lavendli kohta. Tänu sellele sain ise taas targemaks ja jagan seda infot ka teiega 😊


Loe lisaks

Kodu kui kindlus

Minu kodu on minu kindlus. Seda ütlust teavad väga palju. Kuid milline kindlust? Kas selline mis sind kaitseb ja hoiab? Või selline, mis sind vangistuses peab?
Loe lisaks

"Mis ei tapa teeb sind tugevamaks"

Korduvalt on kogu riiklikult välja kuulutatud eriolukorra ajal ilmunud seisukohti ja kogemusi, et eraldatuses olek on kohutav, raske, hulluks ajav. Seda on väljendanud siis inimesed, kes on rohkem väljapoole elavad. Sarnast ängi või surutuse tunnet või muud taolist tunnevad tihti aga ka inimesed, kes on sissepoole suunatud, kes ei avalda oma tundeid just liiga tihti teistele inimestele, kui üldse. Hea kui seda iseendalegi tunnistavad. Kuid see kõik, olenemata inimtüübist, mõjutab meid. Iseküsimus on nüüd kas ja kui palju iga inimene seda enda puhul märkab, tunnistab ja sellega midagi ette võtab. Praegune olukord suurendab posttraumaatilise sündroomi teket ka meil siin, ja seda ainuüksi sunnitud eraldatuses olekust tulenevalt. 

Tõlkisin ajakirjas British Journal of Psychiatry ilmunud lüheldase artikli, millest nähtub, et eriliste olukordade mõju inimeste vaimsele tervisele on tegelikult teema, see on probleem ja seda on teaduslikult uuritud. Posttraumaatiline sündroom, aga ka suurenenud depressiivsushäire ei vaja välja kujunemiseks sõda või muud sarnast olukord, meie vaimne tervis on mõjutatud ka palju vähemast, palju leebematest olukordadest.

Tugevamad rõhutused artiklis on tehtud minu poolt, neid tõlgitud artiklis nii välja toodud ei ole.
Loe lisaks

Veebinõustamine

Kriisiaeg on lõppenud ja enam veebinõustamist ei toimu!

Tulenevalt välja kuulutatud eriolukorra raames kasutusele võetud karantiinist on paljude inimeste tööd ja tegemised kas häiritud või lõppenud. Nii on ka teraapiaseansid ära jäänud või ära jäämas. Kuid just karantiin soodustab sisemistel hirmudel, tunnetel, emotsioonidel esile tulla. Selles lähtuvalt pakun veebinõustamist.
Loe lisaks

Häda valem

Mõnega kohe juhtub. Küll on tal õnnetu partnerlussuhe, küll on pidevalt vaja meditsiinilist erakorralist abi, küll on ta lihtsalt pidevalt millegagi hädas. Ja see tekitab küsimusi, et MIKS selle ühe inimesega see kõik juhtub.
Loe lisaks

Võta ENNAST kokku

Aasta lõpp on mõne päevakaugusel. Ja see on aeg, mil muudku võetakse aastat erinevate nurkade alt kokku. Aga kuidas on lood sinu enda kokku võtmisega?
Loe lisaks

Seksuaaltrauma

Minu kolleeg-terapeut Pille Alaver, kellega olime kooliõed juba Eesti Riigikaitse Akadeemias ja nüüd ka Holistika Instituudis, on Tervis Plussi jaoks intervjueerinud oma klienti kes räägib oma teraapiakogemusest ja selle mõjust oma elule. Artikkel on avaldatud veebiväljaandes 27.10.2019 ( https://lood.delfi.ee/tervispluss/ajakirjalood/kogemus-seksuaalse-vaarkohtlemise-ohvriks-langenud-naine-teraapiaprotsessis-tekkis-tunne-nagu-konniks-mooda-suhkrumage?id=87872033 ).
Loe lisaks

Teraapiaseansile mitteilmumine

Ma armastan oma tööd. Ma armastan neid arglikke esimesi pilke, sõnu, ebakindlust iseenda avastamisel, seda arengut mis iga seansiga toimub, seda muutust mis sellega kaasneb. Ka neid samme tagasi kui inimene on väsinud või hirmunud. Ja siis loomulikult neid ohkeid "issand kui kerge on olla" vmt. Aga ma ei armasta ühte poolt selles töös.
Loe lisaks

Lapsepõlve mõju

Kõik, absoluutselt kõik me tuleme oma lapsepõlvest. Võtame sealt kaasa oma hoiakud, arusaamad, suhtumised. Aga ka hirmud, halvakspanud, hinnangud. 
Loe lisaks

Fassaadielu

Karmid ajad nõuavad karme inimesi. Kiired ajad nõuavad kiireid inimesi. Aga mis toimub inimesega kõigi nende "nõudmiste" taga?
Loe lisaks

Sõltuvuse põhjused

Sattusin vaatama TED Talk'i sõltuvuste põhjuste teemal. Ja sain aru, et jah, just nii see enamasti ongi. 
Loe lisaks

Vaimse tervise tähtsus

Seda infot, et toitumine ja liikumine mõjutavad meie tervist ja heaolu, sh ka rahulolu, tuleb nö uksest ja aknast. Vaikselt on hakatud rääkima ka sellest, et ka vaimne tervis mõjutab meie füüsilist tervist ja heaolu. Kuid, mis asi see vaimne tervis üldse on?

Loe lisaks

Artiklisoovitus

"Kui tunne ütleb, et miski ei ole päris õige, millised oleks siis esimesed sammud? 

See on juba väga hea olukord, kui inimene saab aru, et ta ei ole rahul. Terapeudid ütlevad sageli, et see on hea, kui on halb. Kui halb on ennast ilmutanud, siis saab teda juba edasi uurida."

Loe lisaks

Miks asjad lähevad valesti, kui olen teinud kõik õigesti?

Üld kokkuvõttes võib öelda, et enamus inimesi on oma eluga rahul. Või, noh, enam-vähem rahul. Või siis, et pigem rahul. Kuidas on lood sinuga? Või isegi alustan oma küsimist pigem sellest, et milline on sinu jaoks elu, mille puhul sa saad südamerahuga öelda, et oled sellega rahul. Kas sa üldse oskad sellise elu sisu selgitada? Et kui ma küsin, milline on elu, millega sa oled rahul, siis kas sa oskad mulle seda kirjeldada?  
Loe lisaks

Vastuvõtud Rakveres

Tähelepanu RAKVERE kandi inimesed. Olen tegemas nö väljasõiduteraapiaid Rakveres kahel nädalavahetusel (2-3.02 ja 16-17.02).
Loe lisaks
UA-127231850-1