Sõltuvuse põhjused

Sattusin vaatama TED Talk'i sõltuvuste põhjuste teemal. Ja sain aru, et jah, just nii see enamasti ongi. 
Me kõik teame inimesi, kes suitsetavad ning väidavad, et nad ei suuda suitsetamist maha jätta. Inimesi, kes tarbivad alkoholi ning leiavad, et nad vajavad seda elementi enda ellu. Inimesi, kes ei suuda eemal olla internetist, sest muidu nad tunnevad, et midagi jääb puudu. Me kõik teame neid inimesi. Sõltlasi. Võib-olla oled ka sina üks neist. Või oled sõltlane millegi muu suhtes.

Sõnaveeb annab järgmised seletused:
Sõltuvus - millegi või kellegi (ülemäärase) mõju all olemine, (ülemäärane, haiguslik) sõltumine millestki.
Sõltuma - millegagi või kellegagi (põhjuslikus) seoses või suhtes olema, millestki või kellestki tingitud või (oluliselt) mõjutatud olema /  kellelegi alluma, kellelegi allutatud olekus olema.

Ehk siis, kui miski asi, tegevus, olek, või keegi isikuna on nii tugeva mõjuga sinule, sinu elule, et see/ta saab tähtsamaks kui sina ise, siis oled sa sattunud sõltuvusse, sõltuvussuhtesse. Kui "ma lähen teen ühe suitsu" on tähtsam kui lapsega raamatut lugeda, või kui partneri vajadused on (pidevalt) olulisemad kui sinu enda vajadused, soovid, siis jah, sa oled sõltlane. 

Kuid tea, sa saad seda muuta. Sa saad muuta sõltuvussuhte teineteist arvestavaks suhteks. Ning jah, sa saad seda teha ka näiteks suitsetamisega, alkoholiga jmt. Senisest hierarhiast on võimalik välja tulla ning asuda ise oma elu juhtima, mitte lasta oma sõltuvusel seda teha. Selleks on vajalik ülesse leida see põhjus mis just sind on sõltuvuseni üldse viinud. 

TED Talk, millele enne viitasin ning mille link on ka siin allpool olemas, toob väga kujundlikult välja selle, et sõltuvus on asendustegevus. Jah, just nii. Seda olen ma täheldanud nii enda puhul kui ka mind ümbritsevate inimeste ja ka oma klientide juures. Sõltuvus on asendustegevus, millega asendatakse ebameeldivad tunded meeldivaga. Kahjuks ei märka me niisama seda seost, vaid ikka siis kui sellele teadlikult tähelepanu pöörame. Haarad suitsu järele - peatu hetkeks ja mõtle, millest sa just nüüd puudust tunned. Ostad oma igaõhtuse shokolaadi - pane tähele mis tunne sul shokolaadi süües tekib. Tead kedagi kes tarbib narkootikume - küsi talt, mis tunde see aine temas esile toob. 

Taas ja taas jõuan selleni, et rahuldamata vajadus ei jää niisama nurka kössitama, vaid ta leiab endale asenduse. Alatihti mitte just eriti jätkusuutliku, edasiviiva, sind arvestava. Sõltuvus on sind allutav, mitte sind toetav. 

Vaata seda TED Talk'i videot ja mõtle nii enda sõltuvuste peale kui ka oma lähikondsete sõltuvuste peale. Ehk saad just sina olla see, kes aitab ennast või kedagi teist sellest asendustegevusest välja tulla ja jõuda enda või sõltlase tegelike vajadusteni. Ning samas ära häbene küsida abi kui tunned, et oled ummikus. 

Head vaatamist ning mõtisklemist sulle: 

https://www.ted.com/talks/johann_hari_everything_you_think_you_know_about_addiction_is_wrong?language=en&utm_campaign=social&utm_medium=referral&utm_source=facebook.com&utm_content=talk&utm_term=global-social%20issues&fbclid=IwAR0fL3oRNGbfsHyxkn5eVIRPl9pwnzFaUDCG5qY2-ozE4cAfu1nxjOflRQ0  
Eelmine
Artikkel eeterlikest õlidest
Järgmine
Kõik saab millestki alguse

Vastused puuduvad

Email again:
UA-127231850-1