Vaimse tervise tähtsus

Seda infot, et toitumine ja liikumine mõjutavad meie tervist ja heaolu, sh ka rahulolu, tuleb nö uksest ja aknast. Vaikselt on hakatud rääkima ka sellest, et ka vaimne tervis mõjutab meie füüsilist tervist ja heaolu. Kuid, mis asi see vaimne tervis üldse on?

Maailma Terviseorganisatsioon kirjeldab vaimset tervist kui heaoluseisundit, milles inimene realiseerib oma võimeid, tuleb toime igapäevase elu pingetega, suudab töötada tootlikult ja tulemusrikkalt ning on võimeline andma oma panuse ühiskonna heaks.[1]  

Vaadates oma elu saad just sina anda enda jaoks esimese hinnangu kas tunned, et sinu elu ja rahulolu vastavad eelpool toodud kirjeldusele. Kas sina tunned, et sa realiseerid oma võimed ehk tegutsed oma võimetele vastavalt, mitte ei kohandu sinu arvates sulle esitatud ootustega. Mis võivad aga olla sind piiravad. Sellise piiramise tunned ära näiteks sellisest asjaolust, et justkui tahaks midagi teha, aga ei julge, ei saa, ei ole kohane, ei lubata vmt, ning see tekitab natuke ehk isegi käegalöömise meeleolu, endas kahtlemist, arvamust, et teised teavadki paremini mis on hea ja õige.

Kas saad endale peeglis otsa vaadates öelda „Jah, mina tulen argielu pingetega toime suurepäraselt“, või siiski pigem tunned, et midagi annaks hea meelega kellelegi teisele ära, kellelegi teisele teha. Siia alla võib kuuluda kasvõi prügikoti välja viimine! Stiilis „No kuidas keegi teine ei näe, et prügikott on täis…“.

Kas sa tunned, et töötad tootlikult ja tulemusrikkalt? Või lükkad ülesannete tegemist muudkui edasi, või veeretad need pigem teiste kraesse, või jätad üldse tegemata, või teed nö viimasel minutil? Kas sinu töö paneb sul silma särama üldises plaanis? Kuna meil on kõigil nö erinevaid päevi, siis ei saa ka eeldada, et iga päev silm tööl särab, kuid kas enamasti see on siiski nii, on siin oluline.

Ja kui kõik su päevatööd ning perega seotud tegevused on tehtud, siis kas tunned, et oled lisaks võimeline andma midagi omalt poolt veel ühiskonnale? Või on see täiesti üleliigne pingutus sinu jaoks?

Eelpool toodu on selline üldplaan, igal ühel meist on omad arusaamad heaolu sisukirjelduses antud kriteeriumitele. Kuid, kõige olulisem selle juures on, et kas sinu elu ise vastab sinu arusaamale, millega ise seda kirjeldust sisustad. Kui jah, siis oled sa kõigi eelduste kohaselt õnnelik ja rahulolev inimene. Kui aga ei, siis on see sinu jaoks mõttekoht – mida saad just SINA selleks teha, et jõuaksid sellesse rahulolu tundesse, et saaksid elada selles rahulolu tundes pidevalt mitte vaid mõnel helgel hetkel.

Ja kui nüüd alguse juurde tagasi tulla, siis – iga sinu seisund, mis loob sulle vaimset heaolu, loob sulle ka füüsilist heaolu. Ning seda olenemata sellest mida sa sööd või kui palju sa ennast liigutad. Ja samuti ka vastupidi, sa võid olla väga eeskujulik tervislik toituja, sa võid olla väga sportlik inimene, kuid tunda ennast selle kõige juures õnnetuna reageerib ka su tervis sellele. Arusaamatud tervisehädad on kohal kui viis kopikat toites veelgi sinu rahulolematuse tunnet.

Vaimne tervis ei tähenda ainult psüühilise diagnoosiga seisundeid, vaid vaimne tervis on sinu heaolu allikas. Hoides oma allika pidevas täitumuses hoiad tegelikult kogu oma elu paremas vormis, meeldivamas seisundis.

Kui just sina tunned, et sul on vaja aru saada oma elu hetkeseisust või soovid juba konkreetselt mingi teemaga tegeleda, siis tee see samm ning küsi abi, küsi teist pilku olemasolevale seisule. Hooli oma vaimsest tervisest, sest vaimne tervis aitab sul hoolida ka oma füüsiliselt tervisest ja heaolust.

 

sisetarkus@gmail.com



[1] https://www.terviseinfo.ee/et/valdkonnad/vaimne-tervis




Eelmine
Vägivald ei ole jäljetu
Järgmine
Artikkel eeterlikest õlidest

Vastused puuduvad

Email again:
UA-127231850-1