Negatiivsusest väljumine

Viimasel ajal on vesteldes üha rohkem tulnud ülesse teema, mis puudutab negatiivsust ja sellest välja tulekut.


Meil kõigil on momente, kus tundub, et antud olukord või inimene on ebameeldiv, paha tuju, ärevust, kiusu vmt tunnet tekitav. Kaasneda võib mentaalne või füüsiline ebamugavus, teinekord isegi valu. Ja me nimetame seda negatiivsuseks. Võttes appi Eesti Keele Instituudi, siis negatiivsus on “halvale, halbadele külgedele keskendumine või selline suhtumine”[1]. Ehk et märkame sellises olukorras, mida nimetame negatiivseks, ainult antud olukorra/inimese halba poolt. Poolt, mis meie harmooniat kõigutab, viib selle tasakaalust välja. Kuna inimese peamine eesmärk on tunda “hea olekut” (“mul on hea olla”), siis selline disbalanss viib meid sellest eesmärgist kaugele.

Mitmed minu vestluspartnerid on teatanud, et kuigi sellises olukorras tuleks mõelda positiivselt, siis nemad küll seda ei suuda.

Mida tähendab siin “mõelda positiivselt”?. Paljude jaoks tähendab sellises olukorras positiivselt mõtlemine seda, et negatiivne pool unustatakse üldse ära. Seda justkui ei olegi. Ja see tundub tihti võimatu olevat. Kui oled ikka näppu lõiganud ja on valus, veri on väljas, siis on raske seda kõike eirata ja mõelda positiivselt. Või kui kaaslane karjub su peale, siis ei suuda seda olematuks teha. See on koht, kus mina ütlen “STOP!”. Positiivne mõtlemine EI TÄHENDA negatiivse olukorra /inimese eiramist!

Positiivne mõtlemine on “heale, headele külgedele keskendumine, elujaatav suhtumine”[2]. Ja see hea külg ning elujaatus on siin sinu mättast lähtuvad, mitte olukorra/inimese kesksed, mis/kes on siin veel osalised. Selle saavutamisel ükskõik millises olukorras, ükskõik millise inimese puhul on vaja läbida mõned sammud. Esiteks küsi endalt, mis on selles olukorras head. Seda on kergem teha distantsilt, kui sündmus on juba möödas, kuid peale väikest harjutamist on seda võimalik teha ka juba nö jooksvalt, olukorras sees olles. Võtame taas eelpool toodud näited. Näppu lõikamine. Mis on selles head, et ma näppu lõikasin? Näppu lõikamine toimus kuna ma olin hooletu, kiirustasin, mu mõtted olid mujal. Seega, näppu lõikamine näitas, et tee ühte asja korraga, hoia oma tähelepanu sellel millega just praegu tegeled, sest ainult nii saad saavutada tulemuse mis sind rahuldab ja mis on kantud heast tundest. Seega, positiivne on selles näppu lõikamises, et see aitas mul märgata, et olin “mujal”. Või teine eespool toodud näide, kus kaaslane karjub su peale. Mis on selles head? Kuulates teise karjumist märkad, et sulle ei meeldi see. Tähendab, sa märkad enda tunnet. Sa märkad, et sul ei ole hea olla. Siit saad sa edasi ennast jälgida ja endalt uurida, mis sind konkreetsemalt häirib, ja mida saad sina teha enda heaks, et taas saavutada hea tunne. Seda tehes aitad sa olukorda enda jaoks lahendada. Seega, kui kaaslane sinu peale karjus, siis oli hea selles see, et sa märkasid harmoonia kadumist enda heaolus. Mida sa selle teadmisega peale hakkad on juba järgmine teema.

Olles märganud seda mis antud olukorras/inimeses sinu jaoks hea on, tuleb mängu järgmine samm. Fookuse seadmine. See on kõige olulisem moment. Kuhu sa oma fookuse sead. Mida sa märkad rohkem. On selleks negatiivsus, või positiivsus. Sündmus on endiselt olemas, see kõigutab sinu hea olemise tunnet, tekitab ebameeldivust, samas oled sa märganud ka seda, mis selles sündmuses/inimeses on sinu jaoks positiivset. Kujuta endale lausa joonisena ette kuidas on üks tume ring ehk sündmus, sellest väljuvad kaks noolt, negatiivsus ja positiivsus. Sina vaatad seda joonist esialgu eemalt. Ja sinu otsustada on, kumma noole suunas sa oma pilgu keerad, kuhu sa oma fookuse suunad – negatiivsele või positiivsele. Tuletan meelde, et sündmus/inimene on endiselt alles, kuid millisele aspektile sellest sa oma tähelepanu pöörad, see on kõige selle võti kuidas antud olukord/inimene sind mõjutab. Kas sa jääd ka peale sõrme tohterdamist sajatama, et noaga näppu lõikasid, või oled tänulik, et selline asi pani sind märkama, et oled nagu orav rattas. Kas, kuulates kaaslase karjumist, jääd kõrvad lontis olekusse või vastupidi, saab sinust sõdalane ehk samuti võitlev (karjuv) tegelane, või sa märkad seda, et sulle selline olukord ei sobi, märkad kuidas see sulle mõjub, oled selle märkamise eest tänulik ning saad hakata tegelema sellega kuidas ennast sellisesse olukorda (edaspidi) mitte panna.

Seega, kõigepealt märka, mis on negatiivses olukorras/inimeses sinu jaoks head, mida see paneb sul enda kohta märkama, mida sa enda kohta läbi selle teada saad. Ja siis otsusta kuhu sa oma fookuse sead.

Kuna meie “mul on hea olla” tunne on ajas muutuv, siis ära lase sellel muutuda selliseks, kus negatiivsus on sinu uus normaalsus, uus harmoonia. Kasuta neid nõuandeid, mida jagasin siin ja tee elu enda jaoks paremaks, harmooniliseks. Neid samme osavalt kasutades ei kõiguta ka edaspidi sinu teele sattuvad disharmoonilised olukorrad sinu hea oleku tunnet äärmusesse, vaid sa saad seda ise suunata tagasi oma keskmesse.

 

Head harjutamist.

Kristel
sisetarkus@gmail.com


[1] https://sonaveeb.ee/search/unif/dlall/dsall/negatiivsus/1

[2] https://sonaveeb.ee/search/unif/dlall/dsall/positiivsus/1




Eelmine
Essee "Vägivald"
Järgmine
Raadiosaade

Vastused puuduvad

Email again:
UA-127231850-1