Iga taim, mida nimetame lavendliks, ei ole seda mitte

Eeterlikke õlisid toodavad väga paljud ettevõtted. Mina kasutan doTerra tooteid. Mulle on öeldud, et milleks just selle tootja tooted kui on võimalik mõne teise tootja sama õli kätte saada odavamalt. Selle arvamuse esitajat ei rahulda, kui ütlen, et minu nina märkab alatihti miskit võõrast vabamüügis olevates õlides. Ma väga hea meelega nuusutan teiste tootjate tooteid (selliseid kõige levinumaid õlisid – piparmünt, lavendel, sidrun), paraku olen mitmeid kordi tundnud lisaks piparmündile näiteks alkoholi lõhna, või mingit muud kirbet lisaaroomi. Aga nagu ütlesin, siis sellest teistele ei piisa. Nii võtsingi kätte ja uurisin lavendli kohta. Tänu sellele sain ise taas targemaks ja jagan seda infot ka teiega 😊


Taim, mida tunneme lavendli nime all, ei ole üks ja ainuke, vaid seda on mitmeid erinevaid liike.

 

True Lavender ehk Tõeline Lavendel on taim botaanilise nimega Lavandula angustifolia (ka Lavandula officinalis). See on taime, millel võivad olla õied helelilladest kuni tumelilladeni, aga ka valged või roosad. See taim toodab vähem õli kui hübriidi Lavandi’i taimed. Kuigi lilleseadjad seda konkreetset taime eriti ei armasta tema lühema varre tõttu (kogu taim on lühem kui hübriid Lavendin), siis terapeudid jällegi armastavad seda taime väga – ta on rikas linalooli ja linalüül atsetaadi poolest, lisaks veel u 450 koostisosa. Teadlikud terapeudid kasutavad ainult Tõelise Lavendli õli. Oma terapeutilistelt omadustelt on näiteks: valguvaigistav, antibakteriaalne, põletikuvastane, antiseptiline, spasmolüütikum, diureetikum, rahustav (lisaks on tal veel palju muid omadusi).  

 

Lavandin, botaaniline nimi Lavandula x intermedia, Lavandula Hybrida, Lavandula x burnati. Lavandil on Lavendli liik, kus on rittolmeldatud Lavandula angustifolia ja Lavandula latifolia. See on palju suurem taim ja sisaldab rohkem eeterlikku õli kui Tõelise Lavendli (Lavandula angustifolia) sordid. Lavandini eeterlikku õli ei kasutata aroomiteraapias nii sageli, kuna ta on keemiliselt vähem keeruline eeterlik õli ja seetõttu mitte nii tugeva terapeutilise mõjuga. Terapeutiliselt kasutatakse Lavandini eeterlikku õli tema antibakteriaalsete omaduste ja tõttu ja hingamissüsteemi toetamiseks. Lavandini kasutab pigem lõhnaainete tööstus – seepides, pesupesemisvahendites, nahahooldustoodetes, parfüümides ja puhastusvahendites. Lavandini aroom on veidi teravam kui Tõelise Lavendli oma, kuna tal on suurem kampri ja 1,8-Cineole’i (eukalüptool) sisaldus. Kellele tavaliselt lavendli lõhn ei meeldi, siis neile ei meeldi just Lavandin’i lõhn, nuusutades aga Tõelist Lavendlit hoiavad nad edaspidi Lavandinist heaga eemale.

 

Lavandula Soechas (sama botaaniline nimi) on hea nn hekitaim,on hiliskevadest alates pidevalt õitsemas. Selle taime eeterlik õli ei sobi kasutada väikelastel, sisaldab rikkalikult kamprit, 1,8-Cineole’i (eukalüptool) ja fenkooni (Fenchon) (mis on absindi ja apteegitilli eeterliku õli koostisosa), samuti võib mõjutada hingamissüsteemi. On rikas ketoonide ja oksiidide poolest, mille tõttu tuleks seda kasutada ettevaatusega.

 

Spike lavender, botaanilise nimega Lavandula latifolia, Lavandula spica, Lavandula spicata. Kasvab geograafiliselt madalamal kui Tõeline Lavendel. Eeterlik õli on Tõelisest Lavendlist teravama aroomiga kampri sisalduse tõttu, kampri sisaldus võib tulenevalt kasvukohast varieeruda, jõudes isegi kontsentratsioonini kuni ~35% (suure kampri sisalduse tõttu soovitatakse rasedana sellest õlist hoiduda). Sisaldab ka suuremat kogust 1,8-Cineole’i (eukalüptool). Selle taime aroom vihjab eeterliku õli antiseptilistele omadustele ja lõhnab üsna meditsiiniliselt. Kasutatakse sageli hingamisteid toetavates segudes, sellest eeterlikust õlist võib tuge saada valu ja põletiku korral. Kuigi see ei ole nii rahustav kui Tõeline Lavendel, stimuleerib see siiski vereringet ja saab aidata seisva energia taas kehas liikuma viia. Terapeutilised omadused: valuvaigistav, antibakteriaalne, seentevastane, antiseptiline, spasmolüütikum, vereringet elavdav ja röga lahtistav.

 

 

Eeltoodust on selgelt näha, et eeterliku õli puhul on väga oluline vaadata pudelikesel olevat ladinakeelset nimetust, see annab väga palju infot, läbi selle saad teada (natukese guugeldamise tulemusel kui ise kohe peast ei tea) milleks ühte või teist eeterlikku õli oma elus kasutada, kuidas ta saab sind toetada või mille osas tuleb ettevaatlik olla. Mul on väga hea meel, et minu poolt kasutatav ettevõte kasutab Lavandula anguftifolia eeterlikku õli ehk TõelistLavendlit 😊.

  

* Kasutatud: https://www.aromaculture.com/blog/the-differences-between-lavender-essential-oils 


Kristel
sisetarkus@gmail.com


Eelmine
mul on nüüd veel üks abiline - Aroomiteraapia
Järgmine
Jõulusagin

Vastused puuduvad

Email again:
UA-127231850-1